מכירים את העובד שלא מסוגל לעבוד ב- Open Space בגלל רעשי הרקע והתנועה סביבו? או הבחורה שמסרבת ללכת לסופר בגלל הצפיפות, הריח והעובדה שאנשים נצמדים אליה עם עגלות הקנייה? או זה שמשגע את האחראי על האחזקה, במקום העבודה, בגלל רעש המזגן, שרק הוא שומע? המשותף לכולם רגישות חושית גבוהה מאוד המאפיינת רבים מהמחוננים. (הערות- לא כל אדם שיש לו רגישות חושית גבוהה הוא מחונן, אולם רבים מהמחוננים הם בעלי רגישות חושית גבוהה. כמו כן ישנם אנשים בעלי רגישות יתר באחד החושים בלבד).

הגיע אלי לאימון גבר שסיפר כי הוא חש לא נורמאלי במקום העבודה משום שהוא קולט את כל ההתרחשויות סביבו- רעשי הרקע ("הדיבור האינסופי שנשמע כמו קרפדות"), האור (מהבהב ומהבהב ולא נותן מנוח), ואפילו המגע של אנשים סביבו (מכביד ). עודף רגישות חושית זו מוביל פעמים רבות לתחושות של הצפה, עצבנות ואף דיכאון. מאידך, אותו מחונן, בעל רגישות חושית יוצאת דופן, דומה למטוסים החדישים בשירות חיל האוויר ה"עיטם" וה"שביט" המשמשים כמטוסי התרעה מוקדמת הקולטים כל דבר שנע באוויר וממיינים ומפענחים את המידע. כך גם המחונן קולט את כל רחשי הרקע בארגון, (בו זמנית בכול החושים כולל החוש האינטואיטיבי) מנתח ומפענח הן ברמה האישית והן ברמת הדינאמיקה הארגונית, אך מסיבות שונות לא תמיד יאמר בקול את מחשבותיו ותובנותיו, מה שיוצר הפסד אישי עבורו ועבור מקום עבודתו.כמאמנת לא יכולתי להיענות לבקשתו להניף מקל קסמים או מקל אימון ולהעלים את היכולת הגבוהה הזו להטמיע כמויות יוצאות דופן של גירויים חושיים. יכולתי לתת הסבר לתופעה ולעזור לו להכיר במאפיין מיוחד זה. אז מה כן עושים:
הכירו בתופעה- זו הדרך היחידה להבינה ולחיות עמה בשלום.

לימדו מה לעשות כאשר מוצפים – לדוגמה ניתן להתרחק ממקום אירוע, לחשוב על דברים אחרים. פשוט לקום ולצאת להפסקה יזומה.

שתפו אחרים (שאתם בוטחים בהם…) במחשבות ובתחושות שלכם.

טכניקה חשובה שלמדתי מביתי- ביום הראשון בכיתה א' היא בכתה כי ילדים אחרים פלשו לשולחן שלה (שולחן ל-4 תלמידים) ולאט היא פיתחה דרך התמודדות בה היא יוצרת סביבה נקייה המאפשרת לה לשמור על עצמה ועל הריכוז ועדין להיות בשולחן אחד עם עוד שלושה תלמידים. בדקו האם טכניקה זו טובה עבורכם.

סדרו לכם סביבת עבודה נוחה ונעימה המתאימה ומרגיעה אתכם.

טכניקות נוספות שניתן להפעיל :

  • ברמה הפיזית- תרגילי נשימה, ספורט, ריקוד.
  • ברמה הרגשית- מוזיקה, יצירה.
  • ברמה הקוגניטיבית- פתרון תשבץ, משוואה מתמטית, משחק קלפים.
  • ברמה הרוחנית- תפילה, מדיטציה.
  • רמה משולבת- תרגול צ' קונג הכולל תרגול פיזי ועבודה על אנרגיה ומדיטציה.
  • כל דבר אחר שעובד עבורכם.